HOS Photographic Competition 2019

Go to Home Page                           Return to Main Photographic Competition Page

The 2019 Hardy Orchid Society Photographic Competition was held during the Autumn Meeting in Kidlington. Thanks to Jon Evans for judging the entries and to Neil Evans who organised the show. Details of the winners and their photographs follow:

A .pdf file with a summary of the results can be downloaded here

The Maren Talbot Photographic Trophy
Gillian Elsom for her print of Ophrys insectifera in Class 4

Results of the Hardy Orchid Society Photographic Competition 2019
Thumbnails can be expanded by placing the cursor over an image (remove to close)
You may need to wait for this function to load after the main page is visible

Class 1: A wide area view (landscape or habitat) showing orchids in their natural environment, print size up to 7x5 inches. (11 entries)
First
Gymnadenia conopsea
by Karen Gregory

Second
Himantoglossum hircinum
by Barry Taylor

Third
Ophrys sphegodes
by David Hughes



 
Class 2: A group of at least three orchid plants. These can be all the same species/hybrid or a mixed group, print size up to 7x5 inches. (14 entries)
First
Orchis quadripunctata
by Karen Gregory
Second
Cephalanthera longifolia
by David Pearce
Third

Orchis mascula
by Ken Elsom




 

Class 3: A single orchid plant, usually the single stem arising from one tuber,
print size up to 7x5 inches. (14 entries)

First
Anacamptis palustris subsp. elegans
by Ken Elsom
Second
Dactylorhiza maculata
by Barry Taylor
Third
Spiranthes spiralis
by Gillian Elsom
 

Class 4: A close-up of an orchid, showing one or more entire inflorescence(s),
print size up to 7×5 inches. (15 entries)

First
Ophrys insectifera
by Gillian Elsom
Second
Dactylorhiza fuchsii
by Hilary Pickersgill
Third
Paracaleana nigrita
by Steve Pickersgill



 
Class 5: A close-up of an orchid showing part of an inflorescence,
print size up to 7×5 inches. (16 entries)
First
Caladenia harringtoniae
by Steve Pickersgill
Second
Anacamptis morio
by Hilary Pickersgill
Third
Spiranthes spiralis
by Gillian Elsom



 
Class 6: A wide area view (landscape or habitat) showing orchids in their natural environment, print size up to A4. (11 entries)
First
Dactylorhiza sambucina
by Alan Blackman
Second
Dactylorhiza fuchsii
by Barry Taylor
Third
Orchis pauciflora
by Karen Gregory

 
Class 7: A group of at least three orchid plants. These can be all the same species/hybrid
or a mixed group, print size up to A4
. (15 entries)
First
Spiranthes spiralis
by David Pearce
Second
Corallorhiza trifida
by Gillian Elsom
Joint Third
Goodyera repens
by Karen Gregory

Joint Third
Caladenia longicauda subsp. redacta
by Steve Pickersgill
 
Class 8: A single orchid plant, usually the single stem arising from one tuber,
print size up to A4. (14 entries)
First
Orchis anthropophora
by Ken Elsom
Second
Anacamptis morio
by Hilary Pickersgill
Third
Ophrys insectifera
by Gillian Elsom
 
Class 9: A close-up of an orchid, showing one or more entire inflorescence(s),
print size up to A4. (16 entries)
First
Platanthera chlorantha
by Phil Smith
Second
Anacamptis pyramidalis
by Gillian Elsom
Third
Dactylorhiza fuchsii
by Richard Laurence
 
Class 10: A close-up of an orchid showing part of an inflorescence, print size up to A4.
(16 entries)
First
Ophrys tenthredinifera
by Steve Clements
Second
Dactylodenia st-quintinii
by Hilary Pickersgill
Third
Epipactis leptochila
by Gillian Elsom
 
Class 11: A wide area view (landscape or habitat) showing orchids in their natural environment in jpeg form. (21 entries)
First
Orchis mascula
by Steve Pickersgill
Second
Gymnadenia densiflora
by Alan Parfitt
Third
Dactylorhiza viridis
by Karen Gregory
 
Class 12: A group of at least three orchid plants. These can be all the same species/hybrid or a mixed group in jpeg form. (24 entries)
First
Orchis anthropophora
by Ivar Edvinsen
Second
Drakaea glyptodon
by Steve Pickersgill
Third
Dactylorhiza incarnata subsp. pulchella
by Tom Turner
 
Class 13: A single orchid plant, usually the single stem arising from one tuber
in jpeg form. (23 entries)
First
Neottia nidus-avis
by Christopher Hoskin
Second
Anacamptis morio
by Chris Nicholson
Third
Liparis loeselii
by Mike Waller
 

Class 14: A close-up of an orchid, showing one or more entire inflorescence(s),
in jpeg form. (26 entries)

First
Cephalanthera longifolia
by Alan Parfitt
Second
Gymnadenia rhellicani
by Ken Elsom
Third
Epipactis helleborine
by Gillian Elsom
 
Class 15: A close-up of an orchid showing part of an inflorescence, in jpeg form. (26 entries)
First
Epipactis helleborine
by Gillian Elsom
Second
Caladenia caesarea subsp. caesarea
by Steve Pickersgill
Third
Ophrys apifera
by Sean Cole
 
Class 17: Novice class, any hardy orchid print in jpeg form. (6 entries)
First
Serapias lingua
by Jon Dunn
Second
Ophrys rhodia
by Jeff Hodgson
Third
Liparis loeselii & Epipactis palustris
by Callum Macgregor
 
Class 18: A hardy orchid subject that has been manipulated using any advanced software technique to create an artistic image. Print size up to A4. (3 entries)
First
‘Orchidaceae freshly clicked’
by David Pearce
Second
Spiranthes spiralis
by Gillian Elsom
Third
Cypripedium calceolus
by Alan Blackman
 
Class 19: A hardy orchid subject that has been manipulated using any advanced software technique to create an artistic image in jpeg form. (2 entries)
Second
‘Yellow Bee Orchid’
by Steve Tandy
Third
Untitled
by Catriona Campbell


Return to Main Photography Show Page                               Return to Home Page
View Winners 2018
View Winners 2017          View Winners 2016                  View 2015 Winners
View 2014 Winners
           View 2013 Winners           View 2012 Winners
View 2011 Winners
         View 2010 Winners          View 2009 Winners
View 2008 Winners          View 2007 Winners          View 2006 Winners
View archive
Slide Show 2006-2008
Slide Show 2009-2011
Slide Show 2012
Slide Show 2013
Slide Show 2014
Slide Show 2015
    Slide Show 2016