Photographic Competition 2009

Below are the First Prize winning pictures from the 2009 Photographic Competition - to see a larger version of the picture just click your mouse on the individual 'thumbnail'. 

Due to the limits of screen resolution and file size, the images that you will see cannot do full justice to the clarity, colour depth and brilliance of the original pictures.

All pictures have been provided by HOS members, who retain the copyright to their pictures.

None of the pictures may be reproduced without the owner's permission.

 

Class 1:

 

'Orchidaceous Landscape'

(prints up to 7" x 5")

 

 

Gymnadenia conopsea

 

Alan Blackman

 

Class 2:

 

'Group of Plants'

(prints up to 7" x 5")

 

 

Neotinia (Orchis) ustulata

 

David Pearce

 

Class 3:

 

'Whole Plant'

(prints up to 7" x 5")

 

 

Himantoglossum hircinum

 

Ron Harrison

 

Class 4:

 

'Close-up'

(prints up to 7" x 5")

 

 

 

Ophrys sphegodes

 

David Pearce

 

Class 5:

 

'Orchidaceous Landscape'

(prints up to A4)

 

 

Orchis mascula

 

Mike Gasson

Class 6:

 

'Group of Plants'

(prints up to A4)

 

 

Orchis pauciflora

 

Nigel Johnson

 

Class 7:

 

'Whole Plant'

(prints up to A4)

 

 

Ophrys delforgii

 

Alan Blackman

 

Class 8:

 

'Close-up'

(prints up to A4)

 

 

Serapias cordigera

 

Tony Hughes

 

Class 9:

 

'Orchidaceous Landscape'

(35 mm slides)

 

 

Orchis mascula

 

Nigel Johnson

 

Class 10:

 

'Group of Plants'

(35 mm slides)

 

 

Dactylorhiza fuchsii

 

Nigel Johnson

Class 11:

 

'Whole Plant'

(35 mm slides)

 

 

Dactylorhiza alpestris

 

Rosemary Webb

 

Class 12:

 

'Close-up'

(35 mm slides)

 

 

Orchis quadripunctata x pauciflora

 

Nigel Johnson

 

Class 13:

 

Novice Class

(prints up to A4)

 

 

Dactylorhiza fuchsii

 

Sheila Hackett

 

Class 14:

 

'Orchidaceous Landscape'

(digital image)

 

 

Orchis mascula

 

Simon Andrew

 

Class 15:

 

'Group of Plants'

(digital image)

 

 

Orchis mascula

Mike Gasson

 

Class 16:

 

'Whole Plant'

(digital image)

 

 

Cypripedium margeritaceum

 

David Hughes

 

Class 17:

 

'Close-up'

(digital image)

 

 

Himantoglossum hircinum

 

Ann Kitchen

 

Maren Talbot Trophy Winner

 

 

 

 

 

Neotinia (Orchis) ustulata

 

David Pearce